ایزومریزاسیون

ایزومریزاسیون چیست؟

همپارِش یا ایزومرسازی یا ایزومریزاسیون (به انگلیسی: Isomerization) ، فرایندی است که در آن یک مولکول به مولکول دیگری تبدیل می‌گردد، بی‌آنکه تغییری در تعداد و نوع اتم‌های آن پیش بیاید؛حال آنکه تنها آرایش اتم‌ها در آن عوض می‌شود.

فرایند ایزومریزاسیون

این فرایند جهت تبدیل نفتای سبک (Light Straight Run Naphtha) به ایزومریت (Isomerate) مورد استفاده واقع می شود. هدف اصلی این فرایند افزایش عدد اکتان خوراک ورودی می باشد. خوراک این فرایند پارافین های ۵ و ۶ کربنه می باشند که به کمک کاتالیست ­های آلومینیوم کلراید/پلاتین به ترکیبات شاخه دار (ایزومر) این هیدروکربن ها تبدیل می شوند.
افزایش تقاضا برای بنزین با عدد اکتان بالا از یک طرف و از طرف دیگر وجود استانداردهای کیفی و زیست محیطی سبب شده است که شرکت های پالایشی بعد از تصفیه هیدروژنی نفتای خروجی از برج تقطیر، این برش هیدروکربوری را به دو جریان نفتای سبک (LSR) و نفتای سنگین جدا نمایند. بعد از آن برش سبک را به عنوان خوراک واحد ایزومریزاسیون و برش سنگین را نیز به عنوان خوراک واحد تبدیل کاتالیستی (Naphtha Reforming) استفاده می نمایند.
شرکت UOP به عنوان معتبرترین شرکت دارنده دانش فنی فرایند ایزومریزاسیون در دنیا محسوب می شود. به طور معمول از دو نوع کاتالیست در این فرایند می توان استفاده نمود:
کاتالیست Pt/Cl-Al۲O۳
کاتالیست Pt/H-mordenite
که معمولا کاتالیست ­های نوع اول در دما و فشار پایین تری نسبت به کاتالیست های نوع دوم در فرایند مورد استفاده قرار می گیرند. شایان ذکر است با توجه به عدد اکتان مورد نیاز محصول خروجی از فرایند می توان محصول را مجددا به فرایند بازگشت داد تا با تکرار واکنش های ایزومریزاسیون میزان ترکیبات شاخه دار را بیشتر نمود.

شرکت ایرانمهر

شرکت ایران مهر یکی از شرکت هایی است که در صنعت واردات لامپ یووی فعالیت دارند ولی تفاوت آنها این است که در ایران جزو بهترین ها هستند و تضمینی به شما بهترین لامپ یووی را ارائه می دهند.

 

ماشین سازی ایرانمهر

از گالری تصاویر ماشین سازی ایرانمهر دیدن فرمایید.

لامپ یوی،،یووی لامپ،لامپ uv،نور uv،لامپ فلورسنت ماوراء بنفش،لامپ ماورای بنفش،رفکتور لامپ یووی (UV)،ترانس یووی،وارنیش یووی،لامپ یووی و میکروب زدایی،عینک یووی،آفتاب سوختگی،ابزار درمان،اشعه uv،اشعه خورشید،انجمن پزشکی آمریکا،جلوه های نورانی،ملزومات یووی،چاپ یووی،لامپ یووی خشک کن،رفکتور لامپ یو وی،لامپ میکروب زدایی،

همچنین بخوانید : پایش شدت پرتودهی لامپ فرابنفش بدون رادیومتر ، ارزیابی میدان های الکتریکی و مغناطیسی لامپ های کم مصرف از نوع فلورسنت فشرده از دیدگاه حفاظت پرتوی ، پایش شدت پرتودهی لامپ فرابنفش بدون رادیومتر ، تاثیر اشعه UV بر چشم و نحوه محافظت از آن ، انواع لامپ های یووی ، لامپ یو وی و کاربردهای آن ، روشهای آسان برای محافظت از چشمها

\"ایزومریزاسیون\" ایزومریزاسیون

فهرست مطالب