اشعه uvb

اشعه uvb

همان طور که می دانید؛ نور خورشید، اشعه های بسیار زیاد و مختلفی را با خود به همراه دارد. هر کدام از این اشعه ها به نوعی بر پوست شما تاثیر می گذارند و می توان باعث تخریب پوست شما شوند. به همین دلیل برای آشنایی بیشتر شما، در مورد این اشعه ها و تفاوت اشعه UVA و UVB که دو تا از مهم ترین اشعه های موجود هستند صحبت خواهیم کرد و در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

اشعه UV چیست؟

اشعه ماورا بنفش یا همان UV نوعی انرژی الکترومغناطیسی است. این اشعه در نور خورشید و منابع مصنوعی مانند لیزر، بلک لایت و تخت های برنزه کننده وجود دارد. اما در بین همه این ها، مهم ترین منبع اشعه UV نور خورشید است. این اشعه در نور خورشید به دلیل واکنش های هسته ای در خورشید تولید می شود.

اشعه های UV بر اساس طول موج های مختلف طبقه بندی می شوند.UVA به عنوان طولانی ترین موج، اشعه UVB با طول موج متوسط و UVC با کوتاه ترین میزان طول موج شناخته می شود.

اشعه های UVA

برای این که با تفاوت اشعه UVA و UVB آشنا شوید؛ خوب است که در مورد این اشعه ها بیشتر بدانید. برخی از مهم ترین ویژگی های اشعه UVA شامل موارد زیر می شود.

این اشعه ها طول موج بالایی دارند. اما در عوض کمترین میزان انرژی را نسبت به دیگر اشعه ها دارند.
اشعه های UVA قدرت نفوذ بیشتری دارند. قدرت نفوذ بیشتر آن به این معناست که راحت تر می تواند به لایه عمیق پوست نفوذ کند و آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.
برای این که با تفاوت اشعه UVA و UVB آشنا شوید؛ خوب است بدانید که اشعه های UVA به طور غیر مستقیم به DNA آسیب می زنند.
این اشعه ها می توانند باعث پیری زودرس پوست و یا لکه های پوستی شوند و همچنین باعث می شوند که پوست شما سریع تر دچار چین و چروک شود. علاوه بر آن، این اشعه ارتباط زیادی با سرطان های پوست دارد.
بر خلاف اشعه UVB این اشعه توسط لایه اوزون جذب نمی شود و به طور کامل به زمین می رسد.
این اشعه معمولا باعث برنزه شدن پوست و یا آفتاب سوختگی آن می شود. اثرات این اشعه بلافاصله بر روی پوست ظاهر می شود.
برای این که تفاوت اشعه UVA و UVB را بهتر متوجه شوید؛ خوب است بدانید که اشعه UVA نور اصلی است که در تخت های بزنره کننده استفاده می شود.
این اشعه ها حتی از پنجره ها نیز رد می شوند.
این پرتو طول موج کوتاه تر و انرژی بیشتری دارد.

آسیب های اشعه uvb

اشعه UVB به لایه های بیرونی پوست آسیب می رساند.
اشعه های UVB یکی از عوامل پیری زودرس پوست و سرطان های پوست هستند.
این اشعه تا حدودی توسط لایه اوزون جذب می شود اما با این حال مقداری از آن باز هم عبور می کند و به زمین می رسد.
برای این که با تفاوت اشعه UVA و UVB آشنا شوید؛ خوب است بگوییم که حدود ۵ درصد از ماورا بنفشی که به زمین می رسد از این اشعه است.
قرار گرفتن در معرض این اشعه نیز باعث آفتاب سوختگی می شود. اما تفاوتی که این اشعه دارد این است که دیر تر علائم خود را نشان می دهد.
تخت های برنزه کننده نیز از این اشعه استفاده می کنند.
این اشعه قدرت نفوذ و رد شدن از پنجره ها و ابر ها را ندارد.
اشعه UVCاشعه های UVC کوتاه ترین طول موج و متقابل بیشترین میزان انرژی را دارند. خوشبختانه ۱۰۰ درصد این اشعه به طور کامل توسط لایه اوزون جذب می شود و هیچ مقداری از آن به کره زمین نمی رسد. حال که با تفاوت اشعه UVA و UVB آشنا شدید؛ خوب است بدانید که این اشعه بسیار خطرناک است.

منابع مصنوعی اشعه UVC در زمین شامل مشعل های جوشکاری، لامپ های مخصوص کشتن باکتری ها و لامپ های جیوه ای می شود. این اشعه باعث ایجاد سرطان پوست نمی شود اما اثرات به شدت مخربی بر روی چشم و پوست شما خواهد گذاشت. این اشعه می تواند باعث ایجاد سوختگی و زخم های شدید روی پوست شما شود.
اشعه های UVB

ماشین سازی ایرانمهر

از گالری تصاویر ماشین سازی ایرانمهر دیدن فرمایید.

لامپ یوی،،یووی لامپ،لامپ uv،نور uv،لامپ فلورسنت ماوراء بنفش،لامپ ماورای بنفش،رفکتور لامپ یووی (UV)،ترانس یووی،وارنیش یووی،لامپ یووی و میکروب زدایی،عینک یووی،آفتاب سوختگی،ابزار درمان،اشعه uv،اشعه خورشید،انجمن پزشکی آمریکا،جلوه های نورانی،ملزومات یووی،چاپ یووی،لامپ یووی خشک کن،رفکتور لامپ یو وی،لامپ میکروب زدایی،

همچنین بخوانید : پایش شدت پرتودهی لامپ فرابنفش بدون رادیومتر ، ارزیابی میدان های الکتریکی و مغناطیسی لامپ های کم مصرف از نوع فلورسنت فشرده از دیدگاه حفاظت پرتوی ، پایش شدت پرتودهی لامپ فرابنفش بدون رادیومتر ، تاثیر اشعه UV بر چشم و نحوه محافظت از آن ، انواع لامپ های یووی ، لامپ یو وی و کاربردهای آن ، روشهای آسان برای محافظت از چشمها

فهرست مطالب